WBIBC Competition Winners & Runners-up

Competition Champion(s)
Runner(s) up
IRIS PLATE
Club Championship
2019-20 D. Knight S. Steele
2021-22 not played
TERN ROSE BOWL
Men’s Champion
2019-20 S. Steele M. Blizzard
2021-22  B. Williams M. Blizzard
BENNETTS CUP
Ladies’ Champion
2019-20 D. Knight E. Aubrey
2021-22 not played
DILLON PLATE
Men’s Singles
2019-20 A. Stephens G. Ballantyne
2021-22 A. Puri A. Fry
SILVERS CUP
Men’s Pairs
2019-20 F. Brown, T. Crook T. Mortimer, G. Ballantyne
2021-22 P. Sweeney, M. Knight F. Brown, T. Aubrey
BOWNESS ROSE BOWL
Men’s Triples
2019-20 T. Mortimer, R. Featherstone, P. Kay F. Brown, J. Bennett, G. Ballantyne
2021-22 F. Brown, T. Aubrey, G. Ballantyne R. Shore, A. Stephens, B. Williams
TED THATCHER CUP
Mixed Pairs
2019-20 A. Blades-Moore, G. Ballantyne E. Aubrey, R. Kozlowski
2021-22 A. Blades-Moore, G. Ballantyne B. Reynolds, B. Williams
WESTRONICS CUP
Mixed Triples
2019-20 A. Blades-Moore, J. Bennett, G. Ballantyne B. Reynolds, A. Stephens, B. Williams
2021-22 B. Reynolds, A. Stephens, B. Williams A. Blades-Moore, T. Mortimer, G. Ballantyne
DONOVAN BAKER
Men’s Drawn Pairs
2019-20 G. Schultheiss, B. Williams N. Elphick, B. Lawrence
2021-22 not played  
GRACE CUP
Ladies’ Drawn Pairs
2019-20 D. Knight, V. Puckett G. Maxwell, A. Lathe
2021-22 not played  
AUSTRALIAN OPEN
Drawn Pairs
   
2019-20 A. Blades-Moore, B. Williams C. Smith, B. Cook
2021-22 A. Blades-Moore, G. Ballantyne J. Wanklyn, B. Williams
‘NEVER WON’ SINGLES    
2019-20 N. Elphick R. Taylor
2021-22  R. Taylor D. Ward
OVER 60s OPEN SETS SINGLES    
2019-20 B. Williams R. Kozlowski
2021-22 not played  
WELLER CUP    
2019-20 G. Tompkins
2021-22 G. Tompkins  
SEYMOUR CUP    
2019-20 A. Baker  
2021-22 C. Orme   
CROYSDILL OCTOGENARIAN TROPHY    
2019-20 A. Webster
2021-22    
DILLON TROPHY Men’s Fours  
2019-20 see note at foot
2021-22  R. Shore, J. Lawrence, A. Stephens, B. Williams M. Blizzard, N. Elphick, D. Chivers, N. Rackham
   

In 2020 The DILLON TROPHY, Men’s Fours, had to be abandoned because of Covid restrictions.

The Finalists were:
B Williams, R Shore, A Stephens, N Rogers: v T Mortimer, R Kozlowski, D Parsonson, G Ballantyne

Comments are closed.